KOHA.net

евра 2024

Два нови рекорди срушија Роналдо и Пепе

Кристијано Роналдо

Фото: Асошиетед прес

На натпреварот Турција-Португалија, кој Португалците го добија со 3:0 и обезбедија пласман во нокаут фазата, беа срушени два нови рекорди. 

Кристијано Роналдо, еден од најдобрите напаѓачи во историјата на фудбалот, не постигна гол, но забележа асистенција во длабоката победа. 

Во 56. минута Роналдо му асистираше на Бруно Фернандеш, кој зголеми на 3:0. 

Со оваа асистенција Роналдо е на врвот на листата на најдобри асистенции на Европските првенства, со вкупно осум. 

Тој е и најдобар стрелец во Европа со вкупно 14 гола. 

Другиот рекорд што беше соборен во саботата беше португалскиот централен бек Пепе. 

Пепе го продолжи рекордот како најстар играч кој настапил на завршниот европски турнир, со 41 година и 117 дена.

Прочитајте други ажурирања
Турција - Португалија

Португалија обезбеди нокаут фаза со уште еден импресивен настап

Португалија обезбеди пласман во фазата на 16-те најдобри селекции на ЕП 2024,...