ФИФА Евро 2024 KOHA.net

евра 2024

Постигна гол и го доби епитетот најдобар играч на натпреварот

Бернардо Силва

УЕФА го избра Бернардо Силва за најдобар играч на натпреварот во кој Португалија победи со 3:0 против Турција. 

„Тој го постигна одлучувачкиот прв гол, никогаш не ја загуби топката и имаше големо влијание врз контролата на играта на Португалија. Работев напорно офанзивно и дефанзивно до крајот на натпреварот. Ја имаше најдобрата статистика од сите присутни играчи и имаше три одлучувачки додавања“, напиша УЕФА во оправдувањето за изборот на Силва за најдобар на натпреварот.

Прочитајте други ажурирања
Турција - Португалија

Португалија обезбеди нокаут фаза со уште еден импресивен настап

Португалија обезбеди пласман во фазата на 16-те најдобри селекции на ЕП 2024,...