KOHA.net

евра 2024

Импресивната Португалија обезбедува нокаут фаза

Португалија

Португалија обезбеди пласман во нокаут фазата на Европското првенство. Тие во саботата вечерта ја совладаа Турција со длабоки 3:0. 

Во 21. минута играчот од средниот ред на Манчестер Сити Бернардо Силва зголеми на 1:0. За Силва ова беше прв постигнат гол во едно европско натпреварување. 

Самет Акајдин си постигна автогол во 28. минута. 

Последниот гол на натпреварот за Португалија го постигна Бруно Фернандеш на асистенција на Кристијано Роналдо во 55. минута. 

Во првиот натпревар Португалија победи против Чешка, додека Турција ја победи Грузија. 
Со победата Португалија го задржува првото место со шест бода, додека Турција е на втората позиција со три бода.

Прочитајте други ажурирања
Турција - Португалија

Португалија обезбеди нокаут фаза со уште еден импресивен настап

Португалија обезбеди пласман во фазата на 16-те најдобри селекции на ЕП 2024,...