KOHA.net

евра 2024

Одлично реми меѓу Албанија и Хрватска

пред 1 месеци Хрватска во водство
пред 1 месеци Хрватска ремизира
пред 1 месеци Лаци од Пешкопија
пред 1 месеци Албанија блеска
пред 1 месеци Лачиииии
Албанија - Хрватска

Клаус Ѓасула во 95. минута ја задржа смиреноста. Погоди правилно за да го обезбеди големиот бод за Албанија на мечот со Хрватска. Натпреварот во средата попладне во Хамбург заврши 2:2. Беше еден од најдобрите и најинтересните досега на ЕП 2024.

Албанија имаше водство од 1:0, а потоа Хрватска дојде до предност од 2:1. Но, на крајот бодовите беа поделени и со тоа и Албанија и Хрватска остануваат во трката за понатамошен напредок. Двајцата претставници имаат само по еден бод во групата Б на Европското првенство во Германија.

Цел ден имаше фудбалска забава во Хамбург. И шоуто на зелениот терен тргна во таа насока.

„Црвените“ го започнаа мечот со максимална самодоверба и контролирајќи го средниот ред. Во 11. минута Јасир Асани прекрасно нафрли во просторот, додека Ќазим Лачи со глава погоди за 1:0.

Тоа не беше се од Албанија во првото полувреме. Доминацијата на албанските играчи беше целосна. Потоа ризикуваше Недим Бајрами, а златна прилика загуби Кристјан Аслани. На самиот крај Реј Манај упати удар со глава но хрватскиот голман го спаси неговиот гол.

По првото полувреме резултатот беше 1:0 во корист на Албанија.

Ситуацијата на теренот се промени во вториот дел. Хрватите ги редеа нападите, додека Томас Стракоша имаше барем една решавачка интервенција. На другата страна од теренот Таулант Сефери не упати пас за Аслан, туку го испроба ударот кој беше многу слаб.

Не помина долго и Хрватите израмнија. Андреј Крамариќ во 1. минута погоди за 1:74. Само две минути подоцна Клаус Ѓасула си постигна автогол за водство на Хрватска од 2:1. Впрочем, капитенот Берат Ѓимшити одбрани удар. Топката го удри Ѓасула во ногата и влезе во голот.

Фудбалерите на Албанија беа малку изгубени во тој период на игра и Хрватска повторно ризикуваше.

Силвињо интервенираше со активирање на Арбр Хоџа и Мирлинд Даку. И ова повторно донесе промена на ситуацијата на теренот.

Албанија повторно беше опасна, а добра шанса имаше Арбр Хоџа. Но, неговиот удар беше прекинат. Израмнувачкиот гол беше постигнат во дополнителните минути. По едно отстапување, топката дојде до Ѓасула кој во 2. минута биеше правилно за 2:95.

Забавата на крајот ги сретна Росонерите и најмалку 20 илјади албански навивачи на стадионот. Албанските навивачи всушност славеа цел ден, заедно со хрватските навивачи.

На 24 јуни, Албанија игра против Шпанија во Дизелдорф, додека Хрватска во Лајпциг се среќава со Италија.

Ѓасулаааааааааааааааааа

пред 1 месец / 19 јули 2024 16:53
Хрватска - Албанија

Клаус Ѓасула ремизираше 2:2 против Хрватска.

Тој постигна гол во дополнителните минути.

Хрватска во водство

пред 1 месец / 19 јули 2024 16:35
Хрватска - Албанија

Хрватска го постигна и вториот гол. Ѓасула си постигна автогол во 76. минута.

Хрватска ремизира

пред 1 месец / 19 јули 2024 16:33
Хрватска - Албанија

Хрватска израмни на 1:1 во натпреварот против Албанија.

Андреј Крамариќ погоди во 74. минута.

Еден час игра, Стракоша со одлучувачки прием

пред 1 месец / 19 јули 2024 16:19
Strakosha

Албанија води со 1:0 кога се одиграа 60 минути на натпреварот против Хрватска.

На почетокот на вториот дел Хрватите имаа неколку опасни шанси. Томас Стракоша имаше клучна одбрана.

Хрватите доминираат во вториот дел.

Лаци од Пешкопија

пред 1 месец / 19 јули 2024 15:49
Ќазим Лаци

Ќазим Лачи го постигна единствениот гол во првото полувреме на натпреварот помеѓу Албанија и Хрватска. Лачи максимално ја искористи шансата што ја понуди Силвињо. Тој погоди по прекрасниот центаршут на Јасир Асан.

Лачи е роден во Пешкопеја, но потекнува од Лачи. Тој порасна во Грција, додека се развиваше во Олимпијакос. 28-годишниот фудбалер има играно и за кипарски АПОЕЛ, грчки Левадијакос и Ајачио во Франција. Од минатата година е во Спарта Прага во Чешка.

Лачи се издвојува и по одличната работа на средината на теренот, заедно со Илбер Рамадан и Кристјан Аслан.

Албанија оди кон најголемата победа во историјата.
 

Извонредна Албанија, 1:0 по првото полувреме

пред 1 месец / 19 јули 2024 15:45
LACI

Албанија блеска на теренот на натпреварот против Хрватска. По првото полувреме резултатот е 1:0 во корист на црвено-црните.

Ќазим Лачи постигна гол во 11. минута на асистенција на Јасир Асани.

„Црвените“ се бореа напорно бидејќи речиси целосно го контролираа средниот ред, покажувајќи постојана сигурност. Добри шанси имаа и Недим Бајрами и особено Кристјан Аслани.

Асан се истакна со додавања, додека Реј Манај ги доби сите дуели во нападот.

Промените на Силвињо беа многу успешни, барем што се однесува до првото полувреме.

Црвено-црните не застануваат, Аслани создава златна шанса

пред 1 месец / 19 јули 2024 15:32
Кристијан АСлани

Албанија не застанува против Хрватска. Во 31. минута златна прилика имаше Кристијан Аслани. Но, хрватскиот голман направи голема одбрана.

Резултатот останува 1:0 во корист на Албанија.

Албанија блеска

пред 1 месец / 19 јули 2024 15:17
Лачи

Репрезентацијата на Албанија брилјира против Хрватска.

Ќазим Лачи погоди за 1:0, а уште една шанса имаше Недим Бајрами. 

И на трибините се слушаат само Албанците.

Лачиииии

пред 1 месец / 19 јули 2024 15:11
LACI

Албанија поведе со 1:0 над Хрватска.

Ќазим Лачи погоди во 11. минута.

ВИДЕО:

Навивачите на црвено-црните протестираат во Хамбург против организацијата на Европскиот куп Албанија-Србија

пред 1 месец / 19 јули 2024 15:07
Со почит

„АФСС – не соработувајте со геноцидна држава“, е повикот што групата навивачи „Црвено-црни навивачи“ го објави на стадионот во Хамбург на натпреварот Хрватска-Албанија во „Евро 2024“.

Повикот е посветен на Албанската фудбалска федерација која се пријавила за организација на Европското првенство за до 21 година во 2027 година во соработка со Србија.
 

Модриќ ја предводи Хрватска, играат уште Перишиќ и Ковачиќ

пред 1 месец / 19 јули 2024 13:53
Лука Модриќ

Златко Далиќ се одлучи за многу искусен тим за натпреварот на Хрватска против Албанија.

Директор на играта ќе биде Лука Модриќ, додека од Иван Перишиќ и Матео Ковачиќ се очекува многу.

Во нападот е Бруно Петковиќ, поддржан од Андреј Крамариќ и Ловро Мајер.

Во центарот на одбраната игра Јошко Гвардиол. 

Во средниот ред покрај Модриќ ќе биде Марсело Брозовиќ.

Промени во Албанија, еве со кого Силвињо ја напаѓа Хрватска

пред 1 месец / 19 јули 2024 13:41
Силвињо

Очекувано, направени се одредени промени во составот на Албанија за натпреварот против Хрватска.

Но, никој не очекуваше дека Реј Манај ќе ја добие можноста пред Армандо Броја.

Ќазим Лачи е поставен на средината на теренот, а на левата страна од нападот ќе се појави Недим Бајрами. Остатокот останува непроменет. Така од десната страна на одбраната стартува Елсеид Хисај, а во центарот на одбраната Арлинд Ајети.

(4-3-3) – Стракоша: Митај, Ѓимшити, Ајети, Хисај: Рамадани, Аслани, Лачи: Бајрами, Манај, Асани.

Познатата хрватска манекенка го предвидува натпреварот против Албанија

пред 1 месец / 19 јули 2024 13:22
Ивана Нол

Хрватската манекенка која се прослави за време на Светското првенство во Катар, Ивана Кнол денеска не очекува ништо помалку од победа против Албанија.

Хрватска и Албанија денеска од 15 часот се соочуваат меѓусебе во второто коло од групите на „Евро 00“. Двете селекции претрпеа порази во првото коло од Шпанија, односно Италија.

Нол во изјава за „24сата.хр“ рече дека ќе биде во Германија додека не остане Хрватска. Тој се надева дека Хрватска денеска ќе победи со 2:0.

„Не очекувам ништо помалку од победа. Дојдов минатиот понеделник. Ќе бидам додека не се Хрватите. Се надевам до 2:0. „Ако Петковиќ биде стрелец, тој ќе го изведе тој промашен пенал“, рече таа.

Хрватски новинар: Тешко против Албанија

пред 1 месец / 19 јули 2024 13:19
Албанија - ЕП 2024

Во пресрет на мечот со Хрватска, Елвир Исламовиќ, хрватскиот новинар кој известуваше од Хамбург, ја пофали Албанија.

На официјалниот сајт на УЕФА тој оцени дека црвено-црната репрезентација ќе биде тежок предизвик за фаворитите Хрвати.

„Точно е дека Хрватска има одличен среден ред и воопшто добар тим, но првиот настап не беше убедлив. Ја гледав Албанија против Италија и ова е репрезентација која е способна да им ги искомплицира работите на многу противници, вклучувајќи ја и Хрватска. И покрај тоа што го гледаат како фаворит (Хрватска), мислам дека ќе биде многу предизвик. Сепак, историските книги ја фаворизираат Хрватска. Во нивните втори шест европски натпревари тие никогаш не загубиле“, напиша тој.

Во првите натпревари од групата Б на „Евро 2024“, Албанија беше поразена со 2:1 од Италија, а Хрватска загуби со 3:0 од Шпанија.

 

Навивачите почнаа да влегуваат на стадионот

пред 1 месец / 19 јули 2024 13:13
навивачите

Навивачите на Албанија и Хрватска почнаа да влегуваат на „Фолкспарксштадион“ во Хамбург, кога остануваат неполни два часа од почетокот на натпреварот.

На улиците на Хамбург беше забележана братска прослава меѓу двајца навивачи.