KOHA.net

евра 2024

Рекордот на Албанија, бодовите на Италија

Италијански

Голот по 23 секунди не и беше доволен на Албанија на мечот со актуелниот шампион на Европа, Италија.

Во саботата вечерта во Дортмунд, во одлична атмосфера што ја создадоа околу 50 илјади албански навивачи, црвено-црните настрадаа со резултат 2:1. Тоа беше првиот натпревар за Албанија на ЕП 2024, поточно во групата Б.

Натпреварот започна многу добро за албанската репрезентација. По грешка на италијанската одбрана, топката во просторот дојде до Недим Бајрами. Погоди силно и прецизно за да ја испрати топката во мрежата. Голот беше постигнат по само 23 секунди и со тоа Бајрами е нов рекордер за најбрз гол во историјата на европските првенства.

Рано примениот гол и притисокот од трибините не ги вознемири Италијанците. Невниманието во албанската одбрана го донесе израмнувачкиот гол, 1:1, во 11. минута. Алесандро Бастони одлично се насочи.

Не помина долго пред Италија да го постигне победничкиот гол. За 2:1 погоди Николо Барела во 16. минута. 

Италијанската доминација продолжи до крајот на првото полувреме, а беше погодена и стативата, откако топката ја допре Томас Стракоша. Албанскиот гард имаше уште една решавачка одбрана.

Второто полувреме беше поизедначено. По првите минути каде што продолжи доминацијата на Италија, црвено-црните почнаа да бидат попребирливи. Но, без многу создавање, главно поради поодлучната игра на Италија.

Реј Манај го имаше најдобриот случај. Во 90. минута Манај прекрасно прими една топка и шутираше кон голот. Топката сепак го допре италијанскиот голман Џанлуиџи Донарума и заврши во аут.

Италија направи важен чекор кон минување на групата, додека Албанија мора да бара повеќе во следните два натпревари. Натпреварот беше загубен на теренот, но на трибините победата беше убедлива за Албанците. 

На 19 јуни од 15:00 часот во Хамбург се среќаваат Хрватска и Албанија.

Во меѓувреме, на 20 јуни во Гелзенкирхен играат Шпанија и Италија. Претходно во саботата Шпанија победи со 3:0 против Хрватска.

Прочитајте други ажурирања
ВО ЖИВО: Рекорден гол за црвено-црните, но Италија води по првото полувреме

Рекордот на Албанија, бодовите на Италија

Голот по 23 секунди не и беше доволен на Албанија во мечот со актуелниот шампион на...