ФИФА Евро 2024 KOHA.net

евра 2024

Јамали пишува историја

Ламин Јамал

Ламине Јамал станува најмладиот играч кој настапил на Европското фудбалско првенство.

Јамал ќе стартува за Шпанија против Хрватска, во мечот кој започнува во 18 часот. Селекторот Луис де ла Фуенте му веруваше на суперталентот.

Дебитираше на 16 години и 338 дена.

Модриќ ја води Хрватска против Шпанија

3 ј. пред / 15 јуни 2024 16:56
Лука Модриќ

Фото: Асошиетед прес

Лука Модриќ ќе ја предводи Хрватска на натпреварот против Шпанија кој започнува во 18 часот.

Во Хрватска стартуваат и други познати имиња како Матео Ковачиќ, Јошко Гвардиол, Андреј Крамариќ и Марсело Брозовиќ.