ФИФА Евро 2024 KOHA.net

евра 2024

Враќањето на Канте го израдува францускиот репрезентативец

dk

Враќањето на Н’Голо Канте во француската репрезентација за ЕП 2024 ги воодушеви неговите соиграчи. Влијанието на Канте во дефанзивниот среден ред е многу големо. Од Франција отсуствува две години.

Повредите, операцијата и преселбата во Саудиска Арабија го држеа Канте надвор од тимот цели 24 месеци. Но, тренерот Дидие Дешамп го врати на Евро 2024. Тој играше на два пријателски натпревари, а исто така покажа многу на тренинзите и тоа ги израдува неговите соиграчи.

Имав впечаток дека се работи за тројца играчи“, изјави Маркус Турам во саботата на прес-конференцијата.

„Секогаш кога го имаме во тимот победуваме. Една недела му беше доволна да докаже зошто е еден од најголемите играчи од средниот ред во Европа“, додаде Турам.

Во петокот, Оливие Жиру и Бенжамин Павард се изјаснија речиси истото.

„Тој не се промени. Тоа е истиот играч што го познавам со години во Франција и во Челзи. Го има насекаде. Многу е добро што го имаме тука“, изјави Жиру.

„Неверојатно е. Во четвртокот бев во неговиот тим. Се чинеше дека имаме уште двајца играчи. Сè уште е истата личност, постојано насмеана.  Тој не изгуби ништо од своите фудбалски вештини. Сè уште го гледам како многу силен“, изјави Павард.

33-годишниот Канте има 55 настапи за Франција. Се очекува тој да започне кога Франција ќе игра против Австрија во понеделник во Дизелдорф.

Селекторот Дешам беше презадоволен од настапите на пријателските натпревари пред Европското првенство.

Канте отсекогаш бил ценет за неговата скромност и големиот придонес во тимот.