ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Репрезентативецот на Швајцарија брилјираше во првото полувреме, но настрада во второто.  Сепак, успеав да го задржам водството пред Унгарија за со победа да го почнам настапот на ЕП „Германија 2024“.

Во саботата попладне во Келн, Германија победи со 3:1 против Унгарија. Натпреварот беше во групата А.

Првото полувреме остави впечаток дека разликата во квалитет меѓу двајцата претставници е огромна.

Во 12. минута напаѓачот на Швајцарија, Квадво Дуах постигна гол за 1:0. Погоди по убавата асистенција на Мишел Ебишер. Впрочем, првично беше сигнализирана офсајд позиција, но по прегледувањето на ситуацијата во ВАР, голот беше прифатен.

сакам  го одигра само вториот натпревар за Швајцарија. Дебитираше претходно овој месец.

Швајцарија продолжи да доминира и го постигна вториот гол во 45. минута. Мишел Ебишер прекрасно шутираше од далечина за резултат 2:0.

И второто полувреме добро започна за Швајцарија. Но постепено Унгарија ја презеде контролата на теренот. На 2:1 зголеми Барнабас Варга во 66. минута. Тој погоди со глава од непосредна близина по победата во дуелот со швајцарскиот дефанзивец. Унгарија се обиде да го израмни резултатот, но Швајцарија успеа во тоа  да одолее до крај за три многу важни бода. На самиот крај, во 93. минута, Брил Емболо погоди за 3:1, по грешка во унгарската одбрана.

Гранит Џака се истакна во средниот ред  во Швајцарија. Тој ги започна повеќето акции, додека процентот на точни додавања беше многу висок. Селекторот на Швајцарија Мурат Јакин изненади оставајќи го Џердан Шаќири на клупата. Ниту албанската ѕвезда воопшто не беше активирана. На клупата остана и Ардон Јашари.

Во првиот натпревар од групата А, кој беше и прв европски првак, Германија во петокот вечерта победи со 5:1 против Шкотска. За четири дена Германија игра со Унгарија во Штутгарт, додека Шкотска и Швајцарија се среќаваат во Келн.

Џака: Многу е важно што почнавме со победа

пред 1 месец / 15 јули 2024 17:26
Гранит Џака

Капитенот на Швајцарија Гранит Џака ја пофали победата над Унгарија. Џака беше прогласен за најдобар од УЕФА во победата од 3:1.

„Исклучително е важно што почнавме со победа. Многу добар прв дел. Ниту во вториот не бевме полоши, но секако Унгарија мораше да направи повеќе. Генерално, победата е во ред. Токму така трениравме на подготовките. Се дотеравме до крај. Имаме добра банка и денеска ја увидовме важноста на тоа, со замените што ги направивме. Ни требаат сите и денеска направивме важен чекор“, изјави Џака.

Според него, Швајцарија само треба да продолжи со вакви настапи против Унгарија.

Емотивен Дуа: Експлодирам одвнатре

пред 1 месец / 15 јули 2024 17:22
Квадво Дуа

Квадво Дуа го постигна првиот гол за Швајцарија во победата од 3:1 над Унгарија.

Дуах постигна гол само во својот втор настап за Швајцарија. Тој игра во Бугарија на клупско ниво, додека за Швајцарија дебитираше на почетокот на овој месец.

„Мислам дека сè уште сонувам. Јас експлодирам одвнатре. Втор меѓународен настап и гол. Многу сум среќен и веројатно ми требаат уште неколку дена за да го сфатам тоа. Прво мислев дека е офсајд, но потоа голот беше примен и бев многу среќен. Овој гол им го посветувам на сите кои веруваа во мене, особено на тренерите. Не е лесно да се добие играч од Бугарија. Луѓето од околината забележаа дека има скептицизам за мојата номинација. Но, јас го остварувам мојот сон“, изјави Дуах.

Гранит Џака најдобар на натпреварот

пред 1 месец / 15 јули 2024 17:14
Гранит Џака

Фото: Асошиетед прес

Гранит Џака е прогласен за најдобар играч на натпреварот помеѓу Унгарија и Швајцарија. Швајцарија победи со резултат 3:1.

Капитен беше Џака, а со речиси перфектен настап го предводеше средниот ред на Швајцарија.

Експертите на УЕФА го оценија изгледот на Џака во „комплетниот среден ред“.

„Беше одличен по посед, во градење на играта и испраќање додавања во длабочина. Покажа одлична работна етика и лидерски вештини. Понуди и исклучителни организациски вештини“, оценуваат експертите на УЕФА.

Унгарија го стеснува резултатот

пред 1 месец / 15 јули 2024 16:24
варга

Унгарија постигна гол против Швајцарија за намалување на резултатот на 1:2.

Барнабас Варга погоди во 66. минута, по центаршутот на Собошлаи.

ВИДЕО:

Џака, ѕвездата на првото полувреме за Швајцарија

пред 1 месец / 15 јули 2024 16:01
Гранит Џака

Гранит Џака е главниот фактор за доминантната игра на Швајцарија против Унгарија по првото полувреме.

Швајцарија води со 2:0.

Џака, пак, е играчот со најмногу допири (55), најмногу комплетирани додавања (48) и најмногу додавања (12) во просторот блиску до противничкиот гол.

Исто така, ѕвездата на Леверкузен имаше и девет додавања кои ја пробија унгарската одбранбена линија, најмногу на натпреварот.

Швајцарија доминантна во првото полувреме

пред 1 месец / 15 јули 2024 15:48
Швајцарија

Швајцарија првото полувреме го заврши со водство од 2:0 над Унгарија.

Хелветите предводени од капитенот Гранит Џака доминираа во првите 45 минути.

Квадво Дуах во 13. минута и Мишел Аебишер на крајот од првото полувреме беа решавачки на овој меч за Швајцарија.

Аебишер постигнува супергол за Швајцарија

пред 1 месец / 15 јули 2024 15:47
ab

Швајцарија го постигна и вториот гол против Унгарија.

Мишел Ебишер погоди за 2:0 на крајот од првото полувреме.

ВИДЕО:

Швајцарија во водство

пред 1 месец / 15 јули 2024 15:14
dd

Швајцарија поведе над Унгарија (1:0).

Квадво Дуа го постигна првиот гол за Швајцарија на „Евро 2024“. Фудбалерот на Лудогорец погоди во 13. минута.

Првично голот беше поништен поради офсајд, но беше прифатен со интервенција на ВАР.   

ВИДЕО:

Состави: Унгарија - Швајцарија

пред 1 месец / 15 јули 2024 14:57
состави