KOHA.net

евра 2024

Сејдиу: Германија докажа дека е потенцијален кандидат за освојување на ЕП

Гани Сејдиу

Победата од 5:1 над Шкотска во воведниот натпревар на Европското првенство „Евро 2024“ докажа дека Германија е потенцијален кандидат за победа на големото фудбалско натпреварување, оцени селекторот Гани Сејдиу.

Во „Интерактив“ на КТВ, Сејдиу изјави дека Германија имала многу елегантна игра против Шкотска. Според него, личноста прикажана на теренот ја направи Германија доминантна и кандидат за освојување на целиот шампионат.

„Дури синоќа го споменав како еден од фаворитите. Го ставам на четврто место по ред, по Франција, Англија и Португалија, врз основа на некои работи бидејќи има промена на генерациите. Тоа е истата транзиција. Сè уште ја нема таа целосна репрезентација. Има многу квалитети, но не е комплетно. Бев скептичен. Но вечерва засекогаш ме демантираше. Тој направи фантастичен настап, самоуверен, елегантен и она што овие тимови го персонифицираат. Личност на теренот... А безбедноста на теренот го прави потенцијален кандидат да го освои. Имаше победа против репрезентација која очекував да биде меѓу изненадувањата. „Германија беше доминантна и начинот на кој избра да го добие натпреварот се покажа уште во првата минута“, рече тој.

Според Сејдиу, Германија „со една нога ја минала групата А“. Во оваа група се и Унгарија и Швајцарија. 

Фудбалерот Лапидар Ладоровци изјави дека триумфот во првиот натпревар многу позитивно влијае на играчите. Тој оцени дека „големата победа многу ја обединува групата и ја зголемува самодовербата за да влезат во следните натпревари со поголема самодоверба и помал притисок“.

„Германија има многу играчи кои имаа големи успеси оваа сезона. Одигра добра партија и покажа голема самодоверба“, изјавија Љадровци.

И двајцата изразија оптимизам за саботниот натпревар на Албанија против Италија. Тие порачаа дека големото присуство на навивачи и играчи кои играат во Серија А може да биде од помош за успех на воведниот натпревар на Росонерите.