KOHA.net

евра 2024

Младиот голман на Белгија верува дека ќе го замени Куртоа

Коен Кастелс

Првиот голман на Белгија Коен Кастелс верува дека може да излезе од сенката на Тибо Куртоа на Европското првенство кое започнува во петок.

Кастилс минатата недела беше прогласен за прв голман во Европа, каде Белгија ќе биде без Куртоа од Реал Мадрид.

Тој минатата година имаше судир со тренерот, а потоа се повреди и беше надвор од теренот речиси до крајот на сезоната 2023/2024. Но, тој се врати на време за да биде во финалето на Лигата на шампионите каде направи неколку одлучувачки одбрани.

Кастилс, кој наполни 32 години подоцна овој месец, рече дека 13-годишната магија во Бундеслигата го става на добра позиција пред Европското првенство.

Не чувствувам дополнителен притисок поради фактот што морам да го заменам Куртоа“, изјави Кастилс во четвртокот на прес-конференцијата.

„Сите што се тука се трудат да се претстават што подобро. И јас ќе го сторам тоа. Не чувствувам никаков притисок и не сум се сменил на теренот откако бев втор голман. Сега нема да правам ништо поинаку“, изјави Кастилс.

За Белгија има десет настапи.