KOHA.net

евра 2024

„Црвените“ се мотивирани за мечот со европскиот шампион

Албанија

Германија ја има честа да го отвори ЕП 2024 година, но албанската репрезентација ја има честа и одговорноста прво да го тестира нивото на актуелниот шампион.

Во сабота од 21:00 часот во Дортмунд се среќаваат Италија и Албанија. Тоа е четврти натпревар на „Евро 2024“.

Се зголемува притисокот врз црвено-црните, но и мотивот.

„Ги познаваме сите италијански играчи. Повеќето од нас играат во Серија А. Тие се силни играчи. Италија е силна нација. Едвај го чекам овој натпревар и едвај чекам да влезам на теренот“, изјави во четвртокот играчот за врска Кристијан Аслани.

На вообичаената прес-конференција зборуваше Аслани, кој настапува за Интер. Тие заедно со Недим Бајрам и Илбер Рамадан се силата на Албанија на средината на теренот.

 Италија е позната и по квалитетниот среден ред, но Аслани одби да прави споредби.

„Ќе го чекаме натпреварот и ќе видиме што ќе се случи. Подготовките поминаа многу добро. Има хармонија и позитивност, тоа е главната работа. Сите сме фокусирани. Го имаме предизвикот со Италија. Го проучуваме, ги гледаме видеата и чекаме“, нагласи Аслани.

Тој истакна дека не треба да се фокусираат само на еден италијански играч, туку на целиот тим. Според Аслани, силата на Албанија е групата. Но, голема поддршка се очекува и од трибините.

Имаме голем плус навивачите и очекуваме да бидат оган“, вели Аслани.

За мечот со Италија проговори и Ерјон Богдани, најдобриот напаѓач во историјата на Албанија. Богдани играше долго време во Италија и зборуваше за TMW за саботниот предизвик.

„Ѓимшити, Хисај и голманите се најискусните играчи. Но, имаме играчи од средниот ред како Аслани, Рамадани и Бајрами. Тие се многу добри играчи со топката. Оптимисти сме и позитивни пред мечот со Италија“, изјави Богдани.

Богдани го пофали и Армандо Броја и особено Јасир Асани.

„Мораме да ги држиме нозете на земја. Зборувам добро за црвено-црните не само затоа што сум фан, туку затоа што тоа се фактите. Но, групата е многу тешка. Не сме далеку од Италија по вредности и квалитет и покрај тоа што Италија е Италија. Мора да бидеме свесни дека сме во групата на пеколот, но можеме да се пласираме и од третото место“, додаде Богдани.

Има многу интервјуа, анализи и оценки поврзани со саботниот натпревар. Но, црвено-црните мирно ги продолжуваат подготовките во Германија, свесни дека ќе имаат голема поддршка на стадионот и дека очекувањата од нив се за позитивен резултат, иако ќе се соочат со актуелниот шампион на Европа.