ФИФА Евро 2024 KOHA.net

евра 2024

Добри вести за Албанија, се повреди искусниот среден бек на Италија

Италија Евро 2024

Дефанзивецот на Интер, Франческо Ачерби, поради повреда е принуден да го напушти италијанскиот тим на „Евро 2024“.

Неговото место го зазеде централниот дефанзивец на Јувентус, Федерико Гати.

Групата повикана од италијанскиот селектор, Лучијано Спалети, мораше да се собере во тренинг центарот во „Коверчиано“ за да ги започне подготовките во петок, за Европското првенство што на лето ќе се организира во Германија.

Селекторот Спалети на обемниот список повика 30 фудбалери, а само 26 од нив ќе можат да патуваат во Германија.

Ачерби оваа сезона со Интер ја освои титулата и италијанскиот Суперкуп, додека неговото заминување во четвртокот го потврди и Италијанската фудбалска федерација.

Италија во групната фаза ќе се соочи со Албанија, Шпанија и Хрватска.