KOHA.net

евра 2024

Асани чувствува дека ќе даде гол против Италија

Јасир Асани

Напаѓачот Јасир Асани изјави дека ќе постигне гол против Италија и додаде дека Албанија на овогодинешното ЕП во Германија ќе биде изненадување на турнирот.

Асани ова го изјави во интервју дадено за „ТВ Клан“ во средата.

На 3 и 7 јуни Албанија игра пријателски против Лихтенштајн и Азербејџан, додека турнирот „Евро 2024“ започнува против Италија на „Сигнал Идуна Парк“ во Дортмунд на 15 јуни.

Во групата Б се и Хрватска и Шпанија.

Против Хрватска, Албанија игра на 19 јуни, додека против Шпанија на 24 јуни.

„Нашиот тим има победнички менталитет. Не случајно дојдовме во Европа и мора да го направиме најголемото изненадување. Мораме да му покажеме на целиот свет дека навистина имаме многу добри играчи и многу добар кадар. Зошто да не ја прескокнете групата? Верувам дека со навивачите можеме да успееме во првиот натпревар. Многумина ме прашуваат дали ќе постигнеш гол против Донарума, Хрватска или Шпанија. Имам чувство дека ќе даде гол против Италија и верувам дека таму ќе направиме големи работи“, изјави Асани.

29-годишниот Асан е член на тимот Гвангжу во фудбалската елита на Јужна Кореја.