ФИФА Евро 2024 KOHA.net

евра 2024

Младото момче од Косово би можело да биде изненадување на Швајцарија на Европското првенство

Албиан Хајдари

21-годишниот Албиан Хајдари за прв пат е поканет од швајцарскиот претставник А. Сепак, дефанзивецот на Лугано не може да му се приклучи на Репрезентативецот се до финалето на Купот на Швајцарија. Дали ќе трае подолго?

Во понеделник во Св. Гален, репрезентативецот на Швајцарија, ги започна подготовките за Европското првенство. Сепак, се уште се очекува да бидат вклучени многу големи имиња. На пример, Гранит Џака, кој зема неколку дена одмор откако го освои германскиот куп со Баер Леверкузен. Капитенот ќе и се приклучи на Швајцарија во петок. Или, Грегор Кобел, кој е во финалето на Лигата на шампионите со Борусија Дортмунд.

За ова селекторот Мурат Јакин повика неколку нови играчи. Шанса за ЕП најверојатно нема да добијат Брајан Окох од Салцбург и Ореле Аменда од Јанг Бојс. Нивната главна цел е да тренираат на вистински начин во првите денови и покрај големите отсуства.

Европскиот тим се комплетира три дена по финалето на Купот

Албиан Хајдари е еден од играчите кои за прв пат ќе имаат можност да бидат дел од швајцарската репрезентација. Проблемот е што дефанзивецот ќе игра во финалето на Купот на Швајцарија против Лугано на 2 јуни. Се очекува тој да се појави во кампот еден ден подоцна  крај.

Да, Хајдари веројатно нема да има вистинска можност веднаш да се вклучи на тренинзите со групата. Последниот тренинг за пријателскиот натпревар против Естонија е на 3 јуни. А Швајцарија се очекува да продолжи со тренинзите на 6 јуни.

И со оглед на тоа што селекторот Мурат Јакин треба да го достави својот состав од 26 играчи за Европското првенство до УЕФА на 7 јуни, поканата на Хајдар значи дека швајцарскиот репрезентативец до 21 година е кандидат за турнирот во Германија.

Поканата на Хајдар на тренинг по долга сезона има смисла. Особено кога репрезентативниот тим ќе биде комплетен.

Совршена замена за Родригез?

Бев изненаден“, изјави Хајдари за поканата од пратеникот. Но, тоа беше совршен подарок за мене“, додаде поранешниот младински играч на Јувентус, кој ден по објавувањето на списокот го прослави својот 21 роденден.

Хајдари е еден од главните играчи на својот клуб Лугано, додека одигра 43 натпревари во сите натпреварувања. Неговите способности го вклучуваат и чувството за постигнување голови, како и покривање на неколку позиции. Хајдари може да игра во формација со три и четири одбрани. Иако е централен дефанзивец со природна позиција, во Лугано играше како лев крилен дефанзивец. Тој се смета за идеална замена за ветеранот Рикардо Родригез. И тоа како играч кој може да биде „џокер“ за ЕП.