KOHA.net

СВЕТОТ

Украина и Русија разменуваат воени заробеници

uk

Украина и Русија разменија 90 воени заробеници, рекоа властите во вторникот (25-ти јуни).

Ова е најголемата размена меѓу двете земји во речиси пет месеци.

Москва и Киев извршија повеќе од 50 размена на затвореници откако Русија ја започна својата инвазија на Украина пред повеќе од две години, и покрај тековните непријателства.

Обединетите Арапски Емирати посредуваа во последниот договор за размена на затвореници.

„Денес уште 90 наши граѓани се вратија во своите домови од руско заробеништво“, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски во објава на социјалните мрежи.

„Не ги забораваме сите наши луѓе кои се под руско заробеништво. Продолжуваме да работиме за ослободување на секој од нив“, додаде тој.

Русија соопшти дека 90 нејзини војници „кои биле во опасност по нивните животи додека биле заробени, се вратиле од територијата контролирана од режимот во Киев“.

Ослободените руски затвореници потоа ќе бидат испратени во Москва „на лекување и рехабилитација“, соопшти руското Министерство за одбрана, потврдувајќи дека Русија за возврат ослободила 90 украински војници.

Во последната размена, која се случи на крајот на мај, Москва и Киев разменија 75 затвореници. Таа размена беше извршена и со посредство на Обединетите Арапски Емирати.

Во меѓувреме, во февруари и двете страни соопштија дека размениле 100 затвореници, во првата размена на затвореници откако Москва го обвини Киев за соборување на авион со заробени украински војници. /REL