ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

НАТО во среда одлучува да го назначи Руте за свој шеф

Означи Rutte

Означи Rutte

Фото: Асошиетед прес

НАТО во среда формално ќе одлучи да го именува холандскиот премиер Марк Руте за свој следен шеф.

Амбасадорите од 32 земји на НАТО се очекува да го изберат Рутен за наследник на Норвежанецот Јенс Столтенберг како нејзин генерален секретар на состанокот на Северноатлантскиот совет, главното тело за одлучување на алијансата, според дипломатите, пренесува Ројтерс. 

Назначувањето на Руте ќе биде формалност откако неговиот единствен ривал за оваа функција, романскиот претседател Клаус Јоханис, минатата недела објави дека се повлекува од трката откако не успеа да добие поддршка.

Мандатот на Столтенберг завршува на 1 октомври. Тој ја презеде функцијата во 2014 година, само неколку месеци откако Русија го анектираше Крим од Украина.

Откако минатата година го објави својот интерес за функцијата, Руте доби непосредна поддршка од клучните членки на алијансата, вклучувајќи ги САД, Велика Британија, Франција и Германија.

Други беа порезервирани, особено источноевропските земји, кои тврдеа дека местото за прв пат ќе мора да оди кај некој од нивниот регион.

Но, тие на крајот се наредија зад Руте, жесток критичар на рускиот претседател Владимир Путин и верен сојузник на Украина.

НАТО ги носи одлуките со консензус, па Руте, кој се повлекува од холандската политика по речиси 14 години како премиер, може да биде потврден само откако сите 32 членки на алијансата ќе му дадат поддршка.

Руте ќе се соочи со предизвикот да ја задржи поддршката на сојузниците за борбата на Украина против руската окупација, истовремено чувајќи се од влегувањето на НАТО во директна војна со Москва.

Тој, исто така, ќе мора да се бори со можноста дека НАТО скептикот Доналд Трамп би можел да се врати во Белата куќа по претседателските избори во САД во ноември.

Потенцијалното враќање на Трамп ги вознемири лидерите на НАТО откако поранешниот републикански претседател ја доведе во прашање подготвеноста на САД да ги поддржат другите членки на алијансата доколку бидат нападнати.