KOHA.net

СВЕТОТ

Лекарите во Газа имаат за цел да го зголемат скринингот на децата за неухранетост

Војната во Газа

Војната во Газа

Фото: Асошиетед прес

Лекарите во Газа во понеделникот рекоа дека работат на засилување на скринингот на малите деца за тешка неухранетост, поради стравувањата дека гладот ​​се шири додека луѓето бегаат во нови области.

Групата за помош и партнерите на Меѓународниот медицински корпус (IMC) планираат да допрат до повеќе од 200,000 деца на возраст под пет години, како дел од кампањата „Најди и лекувај“, изјави за Ројтерс еден од лекарите, Мунавар Саид.

„Со раселувањето, заедниците се населуваат на нови места кои немаат пристап до чиста вода или нема соодветен пристап до храна“, рече Саид.

Во текот на викендот, семејствата веќе влегуваа во клиниката на МОС во централниот град Деир ал Балах, отворена откако агенцијата соопшти дека мора да затвори два центри во јужниот град Рафах поради несигурност.

Петгодишната Јана Ајад имала само 9 килограми кога пристигнала, боледувала од дијареа и повраќање, изјавила за Ројтерс службеничката на Nutrition Рагда Ибрахим Кешта додека внимателно го држела детето.

Јана почнала малку да се здебелува по третманот, рекле лекарите, но сепак била многу слаба и се гледале нејзините ребра.

Персоналот може да го мери нивото на исхрана со мерење на обемот на рацете на децата. За време на кратката посета на снимател на Ројтерс, најмалку две од отчитувањата беа во жолта лента, што укажува на ризик од неухранетост. Досегашните податоци покажуваат дека најранливи се бебињата и децата до две години.

Група хуманитарни агенции предводени од ОН проценува дека околу 7% од децата во Газа може да бидат акутно неухранети, во споредба со 0.8% пред почетокот на конфликтот Израел-Хамас на 7 октомври.