ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Египет ги гони „измамниците“ туристички агенти на Хаџ

аџилак

Фото: Асошиетед прес

Египетскиот премиер Мостафа Мадбули во саботата нареди на 16 туристички компании да им бидат суспендирани лиценците и нивните менаџери да бидат обвинети за незаконско олеснување на патувањето на аџиите во Мека. Наредбата дојде откако многу земји пријавија повеќе од 1.100 смртни случаи на овогодинешниот хаџ, главно поради високите температури. 

Арапски дипломати изјавија за „Франс прес“ оваа недела дека Египет има регистрирано 658 смртни случаи и дека 630 од жртвите биле нерегистрирани аџии. 

Премиерот побара сумата од казните со кои ќе бидат казнети менаџерите да им се подели на семејствата на загинатите. 

Во петокот, висок саудиски функционер рече дека неговата земја правилно управувала со аџилакот. Саудиска Арабија им дозволува на земјите да испраќаат аџии преку квоти кои се одредуваат според големината на населението, а во земјите од висок интерес, поединците се избираат со лотарија. 

Сепак, поради многу високите цени, многу аџии заминуваат без дозвола, иако ризикуваат да бидат уапсени и депортирани. 

Нелегалното патување, кое на аџиите може да им заштеди илјадници евра, стануваше сè попознато секој пат од 2019 година, кога Саудиска Арабија почна да издава општи туристички визи и со тоа беше олеснет влезот таму./REL