KOHA.net

СВЕТОТ

Русија и Северна Кореја потпишаа „партнерство за помош“ доколку бидат нападнати

Путин и Ким

Фото: Асошиетед прес

Рускиот претседател Владимир Путин и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун потпишаа партнерство што вклучува ветување за взаемна помош доколку која било земја биде нападната за време на состанокот во Пјонгјанг во средата. И двајцата лидери ги ескалираа судирите со Западот, пишува АП.

Не беше јасно каква помош ќе бара договорот, опишан како „сеопфатно стратешко партнерство“.

Посетата на Путин на Северна Кореја, негова прва во последните 24 години, доаѓа во време на загриженост за договорот за вооружување во кој Пјонгјанг и обезбедува на Москва муниција потребна за нејзината војна во Украина во замена за економска помош и технолошки средства за нуклеарно оружје што би можело да му служи на Ким Џонг Ун. зголемување на нуклеарната закана.

Говорејќи по потпишувањето, Путин рече дека безбедносните и меѓународните прашања заземале голем дел од разговорите со Ким, според руските државни медиуми. Тој, исто така, беше цитиран дека Русија нема да ја исклучи можноста за развој на воено-техничка соработка со Северна Кореја според договорот.

Русија и Северна Кореја потпишаа и договори за соработка во областа на здравствената заштита, медицинското образование и науката.

Путин вчера пристигна во Северна Кореја, една од најизолираните земји во светот.