ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Уште еден напад со нож во Германија, полицијата го уби агресорот

Германија

Маж избоде три лица во малиот германски град Волмирштет пред полицијата да го убие, соопштија германските власти во саботата.

Тројцата избодени се во тешка состојба.

Државното обвинителство од градот Магдебург соопшти дека напаѓачот прво избодел млад човек на друга локација, а потоа нападнал и други лица додека минувал покрај куќа во која имало забава по повод почетокот на Европското првенство.

„Групата го следела натпреварот во приватна куќа каде ги пронашол напаѓачот. Полицијата брзо реагирала и го убила напаѓачот“, се вели во соопштението, а пренесува германската новинска агенција ДПА.

Истрагата за можните мотиви за нападот е во тек.

Неколку дена претходно, маж со авганистанско потекло избоде полицаец во Манхајм. Полицаецот подоцна починал во болница.