ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

САД повторно го отстрануваат пристаништето за помош во близина на брегот на Газа поради временските услови

пристаништето во Газа

Пристаништето за помош, изградено од САД, ќе биде отсечено од брегот на Газа по втор пат поради немирното море, изјавија двајца американски официјални претставници, што покрена дополнителни прашања за одржливоста на морскиот пат.

Палестинците се соочуваат со широко распространето гладување бидејќи војната во голема мера го прекина протокот на храна, лекови и други залихи. Агенциите на ОН известуваат дека над 1 милион луѓе во Газа би можеле да доживеат највисоко ниво на глад до средината на јули.

Војската ќе го премести пристаништето доцна во петокот и во саботата за да го спречи да се распадне како што се случи на крајот на минатиот месец при лоши временски услови, рекоа двајцата официјални лица, кои сакаа да останат анонимни.

Официјалните лица очекуваат пристаништето да се врати на своето место и да работи повторно следната недела, јавува Асошиетед прес.

Проектот вреден 230 милиони долари беше погоден од безбедносни, логистички и други проблеми откако помошта првпат излезе на брегот на 17 мај.