ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Американски турист исчезна на грчкиот остров, неколку дена откако британската водителка беше пронајдена мртва

Американски турист исчезна на грчкиот остров, неколку дена откако британската водителка беше пронајдена мртва

Грчките власти трагаат по американски турист кој исчезна откако сам пешачеше на островот Аморгос.

Властите соопштија дека Алберт Калибет исчезнал во вторникот кога неговите пријатели пријавиле дека не се вратил од планината.

Во потрагата учествувале неколку тимови, вклучително и волонтери, јави Би-Би-Си.

Неговото исчезнување дојде неколку дена откако британскиот водител Мајкл Мозли исчезна на грчкиот остров Сими, а неговото тело беше пронајдено четири дена подоцна.

Тимовите трагаат по Калибет на копно и на море.

Властите рекоа дека планината низ која помина Калибет не е тешка, но дека можеби ја сменил маршрутата избирајќи потешка рута.