KOHA.net

СВЕТОТ

Второто лице почина од вирусот mpox во Јужна Африка

Илустрација

Илустрација

Фото: Асошиетед прес

Второ лице почина од вирусот mpox во Јужна Африка, објави во четвртокот тамошното Министерство за здравство.

Втората смрт доаѓа помалку од 24 часа откако државата ја пријави првата смрт од вирусот, јавува Би-Би-Си.

Двајцата мажи, на возраст од 37 и 38 години, се тестирани и утврдено е дека починале како последица на вирусот, рече министерот Џо Фала.

Фахла рече дека шест случаи биле регистрирани во земјата оваа година, два во Гаутенг и четири во КваЗулу-Натал. Сите случаи беа класифицирани како сериозни и бараа хоспитализација.

Сите дијагностицирани мажи биле на возраст од 30-39 години кои не биле во други земји.

Мпокс, порано наречена мајмунска сипаница, е вирусна инфекција која се пренесува преку близок контакт.

Почетните симптоми вклучуваат треска, главоболка, оток, болки во грбот и болки во мускулите.

Светската здравствена организација (СЗО) прогласи јавна здравствена вонредна состојба поради појава на мпокс во 2022 година. Иако ова заврши минатата година, во некои земји сè уште се пријавуваат ниски нивоа на случаи.