KOHA.net

СВЕТОТ

Како сликата со вештачка интелигенција од Газа го привлече вниманието на светот

Сите очи се вперени во Рафа

Насловот „Сите очи на Рафа“ на фотографијата ги зафати социјалните мрежи оваа недела. Референцата е за градот Газа, кој стана центар на војната откако Израел започна напад врз палестинските бегалски кампови во она што беше опишано како безбедносна зона, при што загинаа десетици раселени Палестинци.

Фотографија создадена од вештачка интелигенција - која нема никаква врска со градот Рафа или војната во Газа - е споделена над 46 милиони пати само на Инстаграм.

Фотографијата требаше да прикаже поле со бегалски шатори.

Од каде доаѓа оваа фраза?

Фразата „Сите очи вперени во Рафа“ веќе со месеци се споделува покрај фотографиите од војната во Газа, а не станува збор само за фотографијата која стана вирална.

Изјавата следи по коментарите дадени во февруари од Рик Пиперкорн, кој ја предводи канцеларијата на Светската здравствена организација на Западниот Брег и Газа.

Во тоа време, повеќе од 1.5 милиони палестински бегалци, од кои многумина бегаа од север во централните делови на Газа, се собраа во градот Рафа, кој исто така беше нападнат од Израел, во обид „да ги погодат терористите и Хамас во таа област“.

„Сите очи беа вперени во Рафа“, рече Пиперкорн, изговарајќи ја фразата што стана вирална низ целиот свет.

Инстаграм ја апострофираше сметката „shahv4012“ како креатор на дизајнот. 

Што ја направи оваа фотографија толку позната?

Според Фаиза Хирџи, професорка на Универзитетот Мекмастер во Онтарио, која студира раса, религија и медиуми, една од причините зошто фотографијата стана вирална е тоа што таа не е слика на насилство и претставува помал ризик да биде забранета од социјалните платформи Природноста на фотографијата, вели таа, го олеснува циркулирањето отколку вистинските слики од војната. 

Исто така, фотографијата се споделува на Инстаграм со функцијата „додај твоја“, која им овозможува на корисниците лесно да ја објават како лична приказна. Ова е најлесниот начин да се дистрибуира.