ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Владата на Словенија го одобри признавањето на палестинската држава, прашањето го испрати до Парламентот

Роберт Голоб - премиер на Словенија

Фото: Асошиетед прес

Владата на Словенија во четвртокот го одобри предлогот за признавање на палестинската држава и побара од Парламентот да го стори истото, пренесува агенцијата „АП“. 

Премиерот на Словенија Роберт Голоб изјави дека Владата го испратила до Собранието предлогот за признавање на палестинската држава и дека Парламентот може да се состане следната недела за да одлучи за тоа. 

„Целиот свет мора да дејствува во насока на мир. Начинот на постигнување мир е решение со две држави. Одлуката не е насочена против никого, дури ни против Израел, туку е порака за мир“, рече Голоб. 

За предлогот да стапи во сила потребно е одобрение од Собранието. 

Владејачката коалиција на Голоб има мнозинство од 90 пратеници во Парламентот и гласањето треба да биде формалност. 

Одлуката на словенечката влада доаѓа само два дена откако Шпанија, Норвешка и Ирска ја признаа палестинската држава, потег што беше осуден од Израел. 

Словенија првпат го започна процесот на признавање на почетокот на мај, но рече дека ќе почека додека не се подобри ситуацијата во војната меѓу Израел и Хамас. 

Голоб оваа недела рече дека го забрзува процесот како одговор на неодамнешните напади на Израел врз Рафах, кои принудија повеќе од 1 милион Палестинци да избегаат. 

Над 140 држави ја признаа палестинската држава - повеќе од две третини од Обединетите нации.