ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Ердоган предупреди офанзива во северна Сирија доколку Курдите одржат локални избори

Реџеп Таип Ердоган

Реџеп Таип Ердоган

Фото: Асошиетед прес

Турција нема да се двоуми да започне нова офанзива во северна Сирија, доколку групите предводени од Курдите - кои Анкара ги обвинува дека се поврзани со забранетите курдски милитанти - продолжат со плановите за одржување локални избори во регионот, рече во четвртокот претседателот Турција, Реџеп Таип Ердоган.

Автономната администрација предводена од Курдите, која ги контролира северните и источните делови на Сирија, најави дека планира да одржи општински избори на 11 јуни. Се очекува гласањето за избор на градоначалници да се одржи во провинциите Хасаке, Рака, Деир ел Зур и во источниот дел на провинцијата Алепо, пренесува АП.

Турција, која започна воени операции во Сирија во минатото, го гледа овој чекор како чекор на сириската курдска милиција кон формирање независен курдски ентитет преку нејзината граница. Таа ги опиша планираните избори како закана за територијалниот интегритет на Сирија и Турција.

„Внимателно ги следиме агресивните дејства на терористичката организација против територијалниот интегритет на нашата земја и Сирија под изговор на избори“, рече Ердоган по набљудувањето на воените вежби во западна Турција.

Турција ја смета курдската милиција, позната како Единици за заштита на народот, или ЈПГ, за терористичка група поврзана со курдска одметничка група која води бунт против Турција од 1984 година. Конфликтот со Работничката партија Курдистан, или ПКК, остави десетици илјади мртви.

Турција спроведе серија воени операции во Сирија за да ја оттурне сириската курдска милиција подалеку од нејзината граница од 2016 година и контролира дел од територијата на северот. Турските лидери често зборуваат за плановите за создавање безбедна зона длабока 30 километри долж границата со Сирија и Ирак.

„Го направивме она што моравме во минатото соочени со остварен факт. Нема да се двоумиме повторно да дејствуваме доколку наидеме на истата ситуација“, рече Ердоган.

ПРОЧИТАЈТЕ ИСТО: