KOHA.net

СВЕТОТ

Бајден е под притисок да и дозволи на Украина да ја нападне руската територија со западно оружје

Џо Бајден

Џо Бајден

Фото: Асошиетед прес

Американскиот претседател Џо Бајден е под зголемен притисок да и дозволи на Украина да користи западно оружје за напад на руска територија.

Голем број американски сојузници оваа недела сигнализираа дека се отворени за оваа можност, јавува Би-Би-Си.

Рускиот претседател Владимир Путин предупреди на „сериозни последици“, особено за, како што рече, „малите држави“ во Европа.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека позицијата на Вашингтон по ова прашање ќе биде „прилагодена“ врз основа на променливите услови на бојното поле. 

Блинкен моментално е во чешкиот главен град Прага на состанок на министрите за надворешни работи на НАТО.

Во меѓувреме, портпаролот на Националната безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, доцна во средата изјави дека иако американската поддршка за Киев е зголемена „засега, нема промена во нашите политики“. 

Украина се бори против руската офанзива на истокот на земјата, при што градот Харков претрпе неколкунеделни смртоносни напади, кои често ги започнува Русија од воените пунктови во близина на украинската граница. 

Изјавата на Блинкен, за време на патувањето во Европа, уследи по директните коментари дадени претходно оваа недела од францускиот претседател Емануел Макрон, кој рече дека на Украина треба да и се „дозволи“ да користи оружје доставено од Запад против воени локации на руска територија - иако строго не на цивилни цели . 

Макрон долго време се залагаше за идејата за подиректна интервенција во војната во Украина - но и другите западни лидери се чини дека омекнуваат во таа насока.

Германскиот канцелар Олаф Шолц продолжува да биде повнимателен во овој поглед, но портпаролот во Берлин изјави дека „одбранбената акција не е ограничена на нечија територија, туку ја опфаќа и територијата на агресорот“. 

Минатата недела шефот на НАТО Јенс Столтенберг изјави за Економист дека Западот треба да дозволи Украина да се брани со напади врз воените бази во Русија. 

„Украина има право да се брани. И ова вклучува погодување цели на руска територија“, изјави Столтенберг.