KOHA.net

СВЕТОТ

Трамп ќе размисли да му даде на Илон Маск улога во Белата куќа

Илон Маск и Доналд Трамп

Доналд Трамп понуди опција милијардерот Илон Маск да има улога доколку тој повторно ја преземе Белата куќа, според извештајот на Волстрит журнал.

Двајцата мажи, кои некогаш имаа затегнати односи, имаат неколку телефонски повици месечно од март, додека Трамп бара силни донатори на судот, а Маск бара основа за своите политички идеи, објави весникот, цитирајќи неколку извори.

Маск и Трамп се поврзаа во март и оттогаш разговараа за политички прашања, вклучително и имиграцијата, за која Маск стана гласен во последните месеци.

„Америка ќе падне ако се обиде да го апсорбира светот“, рече Маск.

Маск изјави дека нема да донира за кампањата на ниту еден претседателски кандидат на овие избори, но наводно му рекол на Трамп дека планира да организира митинзи за да ги убеди богатите и моќни сојузници да не го поддржуваат Џо Бајден.

И покрај нивните судири пред неколку години, сега се чини дека односите се омекнати.

Во март, Трамп во едно интервју рече: „Со него бев поврзуван низ годините. Му помагав кога бев претседател. Ми се допадна“.

Како сопственик на Tesla и SpaceX, Маск има корист од владините политики и договори, вклучително и оние за ракетите и проблемот со данокот на електрични автомобили.

Трамп рече дека тој и Маск „јасно имаат различни ставови за малото прашање наречено електрични автомобили“.