ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Бразил го повлече амбасадорот од Израел

Луиз Инасио Лула да Силва

Луиз Инасио Лула да Силва

Фото: Асошиетед прес

Бразил во средата го отповика својот амбасадор во Израел по неколкумесечните тензии меѓу двете земји поради војната во Газа, што го означи последниот исход од јужноамериканската нација поради воената кампања на Израел на палестинската територија.

Овој потег беше објавен во официјалниот весник на Бразил, пренесува АП.

Израелското Министерство за надворешни работи соопшти дека сè уште не е добиена официјална порака од бразилската влада за ова прашање. Сепак, по пишувањата во медиумите, бразилскиот вршител на должноста во четвртокот беше повикан на состанок во министерството.

Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва е чест критичар на израелската офанзива во Газа, која ја спореди со Холокаустот на почетокот на оваа година. 

Ова го натера министерот за надворешни работи на Израел, Израел Кац, да го повика бразилскиот амбасадор Фредерико Мајер во националниот музеј на холокаустот во Ерусалим за јавен укор.

Акцијата во средата претставуваше ескалација и дипломатско намалување на рејтингот, при што бразилската амбасада во Израел остана без амбасадор. 

Според претставник на бразилското Министерство за надворешни работи, кој сакаше да остане анонимен, заминувањето во средата доаѓа како одговор на понижувањето на Мајер од страна на највисокиот израелски дипломат.

Мејер се пресели во Женева и ќе се приклучи на постојаната мисија на Бразил во Обединетите нации и други меѓународни организации.