ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Израел очекува „уште седум месеци борби“ за да се постигне уништување на Хамас

Војната во Газа

Шефот на израелскиот Совет за национална безбедност, Цачи Ханегби, изјави дека државата очекува „уште седум месеци борби“ во Газа, за да ја постигне својата цел за целосно уништување на Хамас.

„Во првите денови од претставувањето на воените планови пред кабинетот беше споменато дека војната ќе биде долга“, изјави Ханегби во интервју за израелско радио во средата, пренесува Си-Ен-Ен.

„Сега сме во петтиот месец од 2024 година, што значи дека очекуваме уште седум месеци борби за да ги продлабочиме нашите придобивки и да ја постигнеме нашата цел да ги уништиме воените и владините капацитети на Хамас и Исламскиот џихад“, рече тој.

Израелските сили продолжуваат да го напаѓаат Рафах, каде што само во нападите во понеделникот вечерта и рано во вторникот наводно загинале десетици луѓе, од кои повеќето биле засолнети во шатори откако биле раселени од другите воени зони.

Во меѓувреме, САД не веруваат дека Израел започнал целосна окупација на градот Рафах во јужниот дел на Газа, изјави портпаролот на Белата куќа Џон Кирби.

Тој зборуваше неколку часа откако израелските сили стигнаа до централниот дел на градот и беше објавено дека зазеле стратешки важен рид од кој можат да ја видат границата со Египет.

ПРОЧИТАЈТЕ ИСТО: