ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Макрон сака на Украина да и се дозволи да ја нападне Русија со западно оружје

Емануел Macron

Емануел Macron

Фото: Асошиетед прес

Западните земји треба да и дозволат на Украина да ги нападне воените бази во Русија со софистицирано оружје со долг дострел што му се доставува на Киев, изјави францускиот претседател Емануел Макрон за време на неговиот престој во Германија.

Прашањето за тоа дали на Украина треба да и се дозволи да напаѓа цели на руска територија со оружје испорачано од Запад е деликатно откако Москва официјално започна целосна инвазија на својот сосед во февруари 2022 година, пренесува АП. 

Повеќето европски лидери се откажаа од преземањето на таков чекор, тврдејќи дека тоа ризикува да го испровоцира рускиот претседател Владимир Путин, кој постојано изјави дека директното учество на Западот може да го доведе светот на работ на нуклеарен конфликт. 

Русија неодамна го искористи недостатокот на муниција и војници во Украина за да ги интензивира нападите во регионот Харков.

Киев се соочува со најтешкиот тест на војната, а „рацетењето“ околу употребата на оружје со долг дострел може да предизвика бурни реакции и да го вознемири Кремљ. 

„Ако им кажеме на Украинците дека немате право да стигнете до точката од која се лансираат проектилите, ние всушност им кажуваме дека ве снабдуваме со оружје, но вие не можете да се одбраните“, рече Макрон доцна во вторникот, за време на негов службеник во Германија. 

Неговата изјава доаѓа само еден ден откако генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, побара од членките на алијансата да укинат некои од ограничувањата за употребата на западното оружје од Украина.

„Правото на самоодбрана вклучува удари легитимни цели надвор од Украина“, рече Столтенберг за време на состанокот на НАТО во Софија, Бугарија во понеделникот.

ПРОЧИТАЈТЕ ИСТО: