ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Израелските тенкови се движат понатаму во центарот на Рафах и покрај глобалните реакции

Израелски тенкови во Рафах

Израелски тенкови во Рафах

Фото: Асошиетед прес

Израелски тенкови во вторникот за прв пат напредуваа во центарот на Рафах, рекоа очевидци, три недели по започнувањето на копнената офанзива во најјужниот град Газа, која предизвика глобална реакција поради убиствата на цивили.

Во меѓувреме, во вторникот во новите напади во Рафах загинаа 21 Палестинци, додека жителите известија за ескалација на борбите во градот.

Тенкови и оклопни возила опремени со митралези биле видени во близина на џамијата Ал-Авда, област во центарот на Рафах, изјавија очевидци за Ројтерс. Израелската армија соопшти дека нејзините сили продолжиле да дејствуваат во областа Рафах, без да споменат навлегување подлабоко во нејзиниот центар.

Во текот на ноќта, израелските сили истрелаа ракети во градот, рекоа жителите, и покрај реакцијата по нападот во неделата во кампот во кој загинаа најмалку 45 Палестинци, од кои повеќе од половина беа деца, жени и постари лица. 

Во меѓувреме, во вторникот три европски земји, Шпанија, Ирска и Норвешка ја признаа палестинската држава.

Трите земји рекоа дека се надеваат дека нивната одлука ќе ги забрза напорите да се обезбеди прекин на огнот во израелската војна против милитантите на Хамас, која сега е во нејзиниот осми месец, која остави голем дел од населената територија во урнатини.

Жителите рекоа дека населбата Тел Ал-Султан во Рафа, местото на штрајкот во неделата, во кој беа запалени шатори и засолништа додека семејствата се подготвуваа за спиење, сè уште се гранатира.

Околу милион луѓе - многумина постојано раселени поради менувањето на брановите на војна - избегаа од израелската офанзива во Рафа од почетокот на мај, објави во вторникот палестинската агенција за бегалци на ОН (УНРА).