ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Израелската војска соопшти дека убила десетици терористи за време на операција во Газа

израелска армија

израелска армија

Израелската армија во саботата соопшти дека за време на последната операција во Газа биле убиени „десетици терористи“.

Според армијата, за време на операцијата во градот Џабалија, на северот на Газа, воените сили уништиле „терористичка инфраструктура, локации за лансирање и воени структури и пронашле бројни оружја“, пренесува АП.

Соопштението доаѓа само еден ден откако Меѓународниот суд на правдата му нареди на Израел да ја запре офанзивата во градот Рафах, јужна Газа. Сепак, комисијата не повика на прекин на огнот на целата палестинска територија.

Барањето за прекин на огнот е дел од случајот поднесен кон крајот на минатата година во кој се обвинува Израел за геноцид за време на неговата кампања во Газа. Израел ги негира обвинувањата. 

Случајот во МСП ќе трае со години за да се реши, но Јужна Африка бара привремени наредби за заштита на Палестинците.

Во нападите на Израел врз Газа загинаа повеќе од 35,000 Палестинци, соопшти палестинското Министерство за здравство.

Израел ја започна војната во Газа по нападот на Хамас на 7 октомври во јужен Израел, при што беа убиени 1200 луѓе, а беа земени повеќе од 250 заложници. 

Израелските власти соопштија дека околу 100 заложници се уште се држат во Газа, заедно со телата на 30 други.

ПРОЧИТАЈТЕ ИСТО: