ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Полскиот министер за надворешни работи повика на долгорочно повторно вооружување на Европа

Радослав Сикорски

Радослав Сикорски

Фото: Асошиетед прес

Полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски изјави дека е неопходно долгорочно повторно вооружување на Европа, во кое Велика Британија може да одигра најблиска можна улога, за да се поразат руските империјални амбиции.

Во интервју за Гардијан во саботата, Сикорски рече дека Полска го поддржува правото на Украина да напаѓа воени цели во Русија, тврдејќи дека Западот треба да престане постојано да се ограничува во она што го прави за да ја поддржи Украина. 

Сикорски, образован на Универзитетот Оксфорд заедно со Дејвид Камерон, беше во Лондон на билатерална средба со министерот за надворешни работи. Сикорски беше критична фигура во враќањето на Полска во мејнстримот на европската надворешна политика, откако изборите во октомври минатата година доведоа до нова коалициска влада и крај на осумгодишното владеење на десничарската националистичка партија Право и правда.

Тој штотуку дојде од состанокот во Берлин со министрите за надворешни работи на Франција и Германија, во таканаречениот формат на Вајмарски триаголник, групација која сега се смета за нова политичка моќ на ЕУ.

Иако тој рече дека Русија жнее мали победи во Украина, Вајмарската група ги поддржа напорите да се пополнат огромните празнини во одбранбените капацитети на ЕУ што се формираа на крајот на Студената војна.

„Јасно е дека Европа заостанува, а одбранбената и технолошката и индустриската база на ЕУ со години страда од недостаток на инвестиции“, рече Сикорски. 

Тој призна дека европските производители на одбрана сè уште не чувствуваат дека процесот на повторно вооружување е постојан, бидејќи додаде дека рускиот претседател Владимир Путин троши 40 отсто од БДП на одбраната, изјавувајќи дека ќе ја банкротира својата земја со гладување на армијата за ресурси. 

„Европа не само што беше разоружана, туку и деиндустријализирана на полето на одбраната“, изјави Сикорски.