KOHA.net

СВЕТОТ

Белоруските власти со нов бран рации и конфискации на имоти на опозицијата

Александар Лукашенко

Александар Лукашенко

Фото: Асошиетед прес

Властите во Белорусија во вторник извршија рација и запленија имот, насочени кон над 200 опозициски активисти, пишува агенцијата „АП“. Тоа е следниот чекор на континуирани удари на моќ против противниците. 

Авторитарниот претседател на Белорусија, Александар Лукашенко, ја започна репресијата во август 2020 година како одговор на масовните протести по неговиот реизбор за претседател. Изборите опозицијата но и Западот ги оценува како изманипулирани. Уапсени се над 35 луѓе, илјадници беа брутално претепани во притвор, десетици независни новински организации и групи за права се затворени, а новинари беа затворени. 

Оттогаш земјата ја напуштија околу 500 луѓе, вклучително и клучни опозициски фигури. И властите оваа година започнаа кампања против Белорусите кои избегаа од земјата, кои бараат построги санкции против владата на Лукашенко. 

Белорускиот истражен комитет отвори кривично дело против 257 активисти кои бараат место во Координативниот совет во егзил, формиран од опозициските политичари во 2020 година како алтернативен парламент. Тие најавија онлајн избори за 80 советнички места, кои треба да се одржат од 25 до 27 мај. 

Активистите, од кои повеќето ја напуштиле земјата, се обвинети за „заговор за соборување на владата“, „барање санкции“ и „формирање екстремистичка група“. Уапсените по овие обвиненија може да се соочат со затворска казна до 12 години. 

Портпаролот на Комитетот Сергеј Кабакович рече дека „апсењето, претресите и запленувањето на имот“ се случуваат низ Белорусија и се случуваат како дел од голема истрага на Координативниот совет. 

Павел, поранешен министер, изјави за Асошиетед прес дека властите ја интензивираат репресијата против Белорусите и во земјата и во странство, плашејќи се дека повторно би можеле да избијат масовни протести. 

„Режимот на Лукашенко се плаши од каква било политичка алтернатива и започна уште една фаза на криминален прогон против сите учесници на изборите за Координативен совет. Уште еден обид да се исплашат Белорусите, кои заземаат позиции против нивните власти и политики“, рече Павел. 

Опозицијата го одбележа вторникот, 21 мај, како ден на солидарност со политичките затвореници во Белорусија. 

Според Вијаснас, најстарата и најистакната група за човекови права во Белорусија, во моментов има 3192 белоруски затвореници и дека апсењата се случуваат секојдневно. 

Тој рече дека најмалку пет политички затвореници загинале зад решетки. 

Минатата недела властите извршија рација и ги запленија локалните имоти на 104 Белоруси кои живеат во странство и се гласни критичари на владата. 

Западните власти минатата недела ги повторија повиците до белоруските власти да ги ослободат политичките затвореници и да ја прекинат репресијата. 

Шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, во изјава за медиумите рече дека режимот на Лукашенко сè повеќе ги гаѓа оние кои избегале од земјата.