ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Новиот претседател на Тајван побара од Кина да престане со заканите

Новоименуваниот претседател на Тајван, Вилијам Лаи

Новоименуваниот претседател на Тајван Вилијам Лаи ја повика Кина да престане да му се заканува на островот и да го прифати постоењето на неговата демократија, пишува Би-би-си.

Тој го повика Пекинг да го замени конфронтацијата со дијалог веднаш откако положи заклетва во понеделникот.

Тој, исто така, рече дека Тајван никогаш нема да отстапи пред заплашувањето од Кина, која долго време тврди дека островот е свој.

Воените упади на Кина околу водите и воздушниот простор на островот станаа рутинска работа во последниве години, предизвикувајќи стравувања од конфликт. Во својот говор, Лаи ова го нарече „најголем стратешки предизвик за глобалниот мир и стабилност“.

Но, 64-годишната жена, исто така, се придржуваше до формулата што ја користеше неговиот претходник претседател Цаи Инг-вен, чие наследство ќе биде дефинирано со нејзиното внимателно, но стабилно управување со Пекинг.

Лаи, доктор кој стана политичар, победи во трикратната претседателска трка во јануари, обезбедувајќи невиден трет мандат за неговата Демократска напредна партија (ДПП). Тој беше потпретседател на Цаи од 2020 година, а претходно како нејзин премиер. Во неговите помлади денови, тој беше познат како порадикален политичар кој отворено повика на независност на Тајван, што не го избегна вниманието на Пекинг.

Кинеската влада допрва треба да издаде изјава за инаугурацијата на Лаи.