ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Израелскиот воен кабинет предупредува на оставка доколку нема повоен план за Газа

Бени Ганц

Министерот за воен кабинет на Израел, Бени Ганц, се закани дека ќе поднесе оставка доколку премиерот Бенјамин Нетанјаху не постави повоен план за Појасот Газа, пренесува „Би-Би-Си“. 

Ганц во саботата постави краен рок до 8 јуни за воспоставување план за постигнување „шест стратешки цели“, вклучително и ставање крај на владеењето на Хамас во Газа и воспоставување мултинационална цивилна администрација за Газа. 

„Ако го ставите националното прашање пред личното, тогаш кај нас ќе најдете партнер во војната. Но, ако го изберете фанатичниот пат и ја одведете нацијата во бездна, ќе бидеме принудени да ја напуштиме владата“, рече Ганц. 

Нетанјаху ги отфрли коментарите. 

Исто така, израелскиот министер за одбрана, Јоав Галант, повика на план за палестинска администрација во Газа и рече дека нема да се согласи Израел да управува со Газа. 
Нетанјаху се соочува и со притисок од меѓународните сојузници. Соединетите Американски Држави повикаа на заживување на палестинската управа да управува со Газа со помош на Саудиска Арабија и други арапски држави, пред да се создаде палестинска држава. Советникот за национална безбедност Џејк Саливан се очекува да го продолжи планот кога ќе го посети Израел денес.