ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Подемот на супербогатите во Шведска

Конрад Бергстром

Конрад Бергстром

Фото: BBC

Шведска го доживеа подемот на супербогатите во последните три децении. До 2021 година ќе има 542 „круни милијардери“, според една анализа, а нивното богатство е еднакво на 70% од Бруто домашниот производ (БДП) на нацијата. Една од причините за подемот на новите супербогаташи е технологијата што расте во Шведска.

Шведска има светска репутација за високи даноци и социјална еднаквост, но стана европски епицентар на супербогатите.

На островот Лидинго на врвот на карпата се гледаат големи црвени и жолти дрвени вили и резиденции со прозорци од подот до таванот. 

На помалку од половина час возење од центарот на Стокхолм, ова е една од најбогатите населби во Шведска.

Претприемачот Конрад Бергстром ја пали светлината на својата винарска визба, откривајќи ги 3,000 шишиња вино што ги складирал таму. 

„Француско вино од Бордо, навистина ми се допаѓа“, вели тој, насмевнувајќи се. 

На друго место во куќата, има отворен базен, теретана со кожа од ирваси и работилница/ноќен клуб.

„Имам многу пријатели музичари, па издаваме многу музика“, објаснува Бергстром. 
Тој ги заработил своите пари од основање бизниси, вклучително и компанија за слушалки и звучници, а оваа куќа е еден од многуте имоти што ги поседува во Шведска и Шпанија.

Животниот стил на еден таков успешен претприемач не е изненадувачки, но она што може да ги изненади глобалните набљудувачи е колку луѓе станале богати како Бергстром - или побогати - во Шведска. Шведска е позната како земја со глобална репутација за левичарската политика.

Иако десничарската коалиција во моментов е на власт, нацијата беше главно предводена од социјалдемократски влади во изминатиот век, избрани со ветувања за рамномерен раст на економијата, со даноци кои ја финансираат силната социјална држава.

Но, Шведска го доживеа подемот на супербогатите во последните три децении.

Во 1996 година, имаше само 28 луѓе со нето вредност од една милијарда круни (околу 91 милион американски долари според денешната размена), според списокот на поранешниот шведски бизнис магазин Veckans Affärer. Повеќето од нив потекнуваат од семејства кои биле богати со генерации.

До 2021 година имало 542 „милијардери во круни“, според слична анализа на весникот „Афтонбладет“ и тие поседувале богатство еднакво на 70 отсто од Бруто домашниот производ (БДП) на земјата.

Шведска – со население од 10 милиони – исто така има еден од највисоките пропорции на „милјардери“ по глава на жител во светот. Бизнис магазинот Форбс на својата листа на богати за 43 година наведе 1 Швеѓани со вредност од 2024 милијарда долари или повеќе.

Ова е еднакво на околу четири милијардери на 1 милион луѓе, во споредба со околу два на 1 милион во Соединетите Американски Држави (кои имаат 813 милијардери - најмногу од која било друга нација - но има повеќе од 342 милиони луѓе).

„Се појави на толку ненадеен начин што не забележавте додека не се случи“, вели Андреас Червенка, новинар во Афтонбладет и автор на книгата Алчна Шведска, каде што го истражува бавниот пораст на супербогатите Швеѓани.

„Но, во Стокхолм, можете да ги видите богатите со свои очи и да ги споредите супербогатите луѓе во некои области на Стокхолм и многу сиромашните луѓе во други области.

Една од причините за подемот на новите супербогаташи е технологијата што расте во Шведска. Земјата има репутација како европска Силиконска долина, произведувајќи повеќе од 40 таканаречени „почетоци на еднорог“ - компании вредни повеќе од 1 милијарда долари - во последните две децении.

Skype и Spotify се со седиште во Шведска, како и компаниите за игри King и Mojang. Неодамнешните светски успешни приказни вклучуваат финансиска технологија Tink, која Visa ја купи за околу 2 милијарди долари за време на пандемијата, здравствената компанија Kry и компанијата за електрични скутери Voi.

Во Epicenter – заеднички канцелариски и заеднички простор со џиновски стаклен атриум – ветеранот претприемач Ола Ахлварсон споделува како неговиот успех започнал во 90-тите. Тој вели дека даночниот одбиток за домашните компјутери во Шведска „нѐ приклучи нас или сите многу побрзо од другите земји“.

Како ко-основач, тој исто така укажува на „силната култура на соработка“ низ нишките на компанијата, при што квалификуваните претприемачи честопати стануваат пример за следната генерација технолошки компании.

Големината на Шведска ја прави популарен тест пазар, исто така. 

„Ако сакате да видите дали нешто ќе функционира на поголемите пазари, можете – со ограничени трошоци и со мал ризик за вашата фирма или цената на акциите – да ги испробате работите овде“, вели Ахлварсон.

Но, Червенка тврди дека постои уште еден наратив кој заслужува повеќе внимание - монетарните политики за кои вели дека помогнале да се трансформира земјата во рај за супербогатите.
Шведска имаше многу ниски каматни стапки од 2010-тите до пред неколку години. Ова го олесни позајмувањето пари, па Швеѓаните со пари честопати одлучуваат да инвестираат во имот или во високоризични инвестиции како што се технолошките компании, од кои многумина ја зголемија вредноста како резултат. 

„Еден од големите фактори што го поттикна подемот на милијардерите е тоа што веќе неколку години имаме прилично силна инфлација во вредноста на средствата“, вели Червенка.

Иако луѓето кои најмногу заработуваат во Шведска се оданочуваат со повеќе од 50% од нивната лична заработка - една од највисоките во Европа - тој тврди дека последователните влади, од десната и левата страна, приспособиле некои даноци на начин на кој се фаворизираат богатите.

Островот Лидинго, дом на супербогатите во Шведска

Земјата ги укина даноците на богатство и наследство во 2000-тите, а даночните стапки на парите направени од акциите и исплатите на акционерите на компаниите се многу пониски од даноците на плати. Стапката на корпоративен данок, исто така, падна од околу 30% во 1990-тите на околу 20% - малку пониска од европскиот просек.

„Денес не треба да ја напуштите Шведска ако сте милијардер. А всушност, некои милијардери доаѓаат овде да живеат“, вели Червенка.

На островот Лидинго, Конрад Бергстроми признава дека Шведска има „многу поволен даночен систем ако градиш компанија“. Сепак, тој вели дека неговото богатство има позитивно влијание бидејќи неговите бизниси - и домови - обезбедуваат работа за другите. 

„Имаме дадилка, градинар и чистачка... и тоа обезбедува повеќе работа. Затоа, не смееме да заборавиме како го градиме општеството“.

Бергстром забележува дека богатите шведски претприемачи и ризични капиталисти, исто така, ги реинвестираат своите пари во таканаречените компании „импакт“, кои се фокусираат на подобрување на општеството и животната средина.

Во 2023 година, 74% од целокупното финансирање на ризичен капитал за шведските компании отиде за компании со влијание. Ова е најголем процент во Европската унија и многу поголем од европскиот просек од 35%, покажуваат бројките на Dealroom, кој собира податоци за компаниите.

Можеби најпознатиот инвеститор во земјата е Никлас Адалберти, кој ја основаше платежната платформа Кларна. Во 2012 година, тој искористи 130 милиони долари од своето богатство за да ја основа Норскен Фондацијата, организација која поддржува и инвестира во компании со влијание.

„Немам навики на милијардерите како јахта или приватен авион или нешто слично“, вели Адалберти. „Ова е мојот рецепт за среќен живот.

Но, други тврдат дека на Шведска и недостасува јавна дебата за богатството на милијардерите, освен како претприемачите го трошат своето богатство.

Неодамнешното истражување на Универзитетот Оребро заклучи дека медиумската слика за шведските милијардери е главно позитивна и сугерира дека нивното богатство ретко се објаснува во контекст на променливите економски политики на земјата. 

„Сè додека супербогатите ги отелотворуваат идеалите на неолибералната ера, како што се напорната работа, преземањето ризик и претприемачкиот став, нееднаквоста зад тоа не е доведена во прашање“, вели медиумскиот научник Аксел Викстром.

Червенка додава дека дебатите за оданочување на супербогатите не се толку изразени во Шведска како што се во многу западни земји, како што се САД.

„Тоа е еден вид парадокс. Некој би помислил дека со нашето потекло - да бидеме сфатени како социјалистичка земја - ова ќе биде на сите на ум“, вели авторот. „Мислам дека тоа е поврзано со фактот дека сме создадени со менталитет „победникот зема се“. Дека ако ги играте вашите карти правилно, можете да станете милијардер... И ова е драстична промена, мислам, во шведскиот менталитет“.

Шведскиот список на богаташи покажа дека богатството на нацијата е концентрирано во бели мажи, и покрај големиот број имигранти во земјата и политиките кои ја штитат родовата еднаквост.
„Да, тоа е место каде што луѓето можат да заработат пари, да создаваат ново богатство, но сепак е прилично затворено и двојните стандарди се доста високи во однос на чии идеи се финансираат“, вели нигериската романсиерка и претприемач Лола Акинмаде. „Шведска е исклучителна земја по многу нешта, но се уште има многу луѓе кои се исклучени од системот.