KOHA.net

СВЕТОТ

Зеленски сака вклучување на Кина во мировните преговори

Володимир Зеленски

Володимир Зеленски

Фото: Асошиетед прес

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека сака да работи со земји како Кина кои имаат „влијание врз Русија“ бидејќи неговата земја се соочува со тешка офанзива од Москва, повикувајќи го Пекинг да учествува во мировните преговори следниот месец во Швајцарија.

Зеленски во петокот во интервју за АФП рече дека кинескиот лидер Си Џинпинг во телефонски разговор го уверил дека Пекинг го поддржува територијалниот интегритет на Украина, иако не кажа кога се случил разговорот меѓу нив, пренесува Си-Ен-Ен.

„Ангажманот на глобалните играчи како Кина е од суштинско значење бидејќи тие имаат влијание врз Русија и колку повеќе такви земји имаме на наша страна, толку повеќе Русија ќе мора да се движи“, рече Зеленски.

Неговата изјава дојде за време на дводневната посета на рускиот претседател Владимир Путин на Кина, за време на која двете земји ветија подлабока стратешка соработка.

Пекинг никогаш не ја осудил руската инвазија во февруари 2022 година, наместо тоа, тврди дека е неутралност во конфликтот, објавувајќи неартикулиран став од 12 точки за неговото решавање. 

Пред очекуваните мировни преговори во Швајцарија следниот месец, Кси повика на преговори кои ќе ги земат предвид позициите на двете страни.

На самитот што ќе се одржи во Швајцарија досега присуствуваа делегации од повеќе од 50 земји, објави во четвртокот Ројтерс, цитирајќи ја швајцарската претседателка Виола Амхерд.