KOHA.net

СВЕТОТ

Турција и Грција во понеделник ќе ја тестираат иницијативата за петмесечно пријателство

Реџеп Таип Ердоган и Кирјакос Мицотакис

Реџеп Таип Ердоган и Кирјакос Мицотакис

Фото: Асошиетед прес

Старите ривали Турција и Грција ќе ја тестираат петмесечната иницијатива за пријателство во понеделник, кога грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ќе ја посети Анкара.

Двете членки на НАТО, кои делат повеќедецениско меѓусебно непријателство, тензична граница и спорни води, минатата година се согласија да ги остават настрана нивните разлики.

Наместо тоа, тие се фокусирани на трговијата и енергијата, поправка на културните врски и долга листа на други прашања ставени на таканаречената позитивна агенда.

Мицотакис рече дека е неопходно Грција и Турција секогаш да имаат канали за комуникација, и покрај несогласувањата.

„Ние секогаш пристапуваме кон нашите дискусии со Турција со доверба и без илузии дека турските позиции нема да се променат од еден момент во друг. Сепак, мислам дека е императив кога не се согласуваме, каналите за комуникација секогаш треба да бидат отворени минатата недела, коментирајќи ја посетата.

Јоанис Григориадис, вонреден професор на Универзитетот Билкент, изјави за Асошиетед прес дека двете страни ќе се обидат да ја прошират оваа „позитивна агенда“ со поволни решенија за теми како туризмот, трговијата и миграцијата.

Григориадис, вонреден професор, рече дека нормализацијата и редовните состаноци се „нешто многу позитивно“.

„Двете страни имаат многу прашања за разговор. За некои можат да се согласат да не се согласуваат, но за многу други можат да се согласат“, рече тој.

Ердоган ја посети Атина на почетокот на декември и оттогаш двете земји одржуваат редовни контакти на високо ниво за промовирање на голем број иницијативи.