ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Санчез ја објави својата оставка по обвинувањата за корупција против неговата сопруга

Педро Санчез

Шпанскиот премиер Педро Санчез ги отфрли обвинувањата за корупција против неговата сопруга и најави оставка по судската истрага за наводите дека неговата сопруга ја искористила својата позиција за да влијае врз деловните зделки.

Санчез преку објава на социјалната мрежа „Х“ ги нарече лажни обвинувањата против неговата сопруга Бегоња Гомез. Тој, исто така, ја откажа својата јавна агенда до понеделник, кога се очекува да објави дали ќе поднесе оставка од премиерската функција.  

Санчез (52) е премиер на Шпанија од 2018 година. Тој во ноември формираше нова левичарска коалициска влада за уште еден четиригодишен мандат. 

Тој е еден од социјалистичките лидери со најдолг стаж во Европа.