ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Резолуција на САД и Јапонија

Русија стави вето на резолуцијата за забрана на трка во вооружување во вселената

Руска вселенска станица

Руска вселенска станица

Фото: Асошиетед прес

Русија стави вето на резолуцијата во Советот за безбедност на Обединетите нации, која ги повикува сите држави да спречат трка во вооружување во вселената.

Нацрт-резолуцијата, поднесена од САД и Јапонија, се обидува да го потврди принципот веќе воспоставен во Договорот за вселената од 1967 година, јавува Би-Би-Си.

САД предупредија дека се верува дека Русија развила вселенско антисателитско нуклеарно оружје.

Русија, исто така, рече дека е „цврсто посветена“ на постојниот договор.

Нацрт-резолуцијата претставена во средата ги повика „сите држави, особено оние со големи вселенски способности, активно да придонесат за целта за мирно користење на просторот и спречување на трка во вооружување во вселената“.

Исто така, ги повика сите држави да го поддржат Договорот за вселената, според кој сите страни се согласија „да не ставаат во орбитата околу Земјата ниеден објект што носи нуклеарно оружје или кој било друг вид оружје за масовно уништување“. 

Од 15-те членки на Советот, 13 гласаа за, додека Русија - една од петте постојани членки со право на вето - гласаше против, а Кина беше воздржана.