KOHA.net

Потребна е интервенција

Нетанјаху ги нарекува пропалестинските протести во американските колеџи антисемитски

Бенјамин Нетанјаху

Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги критикуваше пропалестинските демонстрации во кампусите на американските колеџи, нарекувајќи ги антисемитски и споредувајќи ги со оние што доведоа до Холокаустот.

Во видео изјава објавена во средата, Нетанјаху рече дека „антисемитските толпи ги зазедоа големите универзитети“ каде што „повикуваат на уништување на Израел“, пренесува АП.

„Ова ве потсетува на она што се случуваше на германските универзитети во 1930-тите. Тоа е несовесно“, рече Нетанјаху.

Тој ги повика државните, локалните и федералните власти да интервенираат.

Групите кои ги организираат протестите ги негираат обвинувањата за антисемитизам, велејќи дека демонстрациите се насочени кон Израел и неговите акции во Газа.

Учениците бараат училиштата да ги прекинат финансиските врски со Израел и да се отстапат од компаниите кои го овозможуваат неговиот повеќемесечен конфликт, кој беше поттикнат од нападот на Хамас на 7 октомври во јужен Израел.

Десетици се уапсени под обвинение за кршење на законот или непристојно однесување.

Некои еврејски студенти учествуваат во протестите, додека други велат дека демонстрациите се претвориле во антисемитизам и ги натерале да се плашат да стапнат во кампусот.