ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Воздух во северниот дел на Газа

воздушна помош - Газа

Повеќе хуманитарна помош беше фрлена над Појасот Газа во вторникот, јавува новинската агенција Асошиетед прес.

Во саботата, Претставничкиот дом на САД одобри пакет помош од 26 милијарди долари, вклучително и околу 9 милијарди долари хуманитарна помош за Газа.

Повеќе од 34 Палестинци, од кои две третини се деца и жени, се убиени како резултат на војната меѓу Израел и Хамас.

Како резултат на војната, двата најголеми града во Газа се уништени, а околу 80% од населението е раселено.