ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Силен земјотрес со јачина од 6.3 степени во Тајван

Услови во Кина

Силен земјотрес со јачина од 6.3 степени според Рихтеровата скала го погоди во вторникот Хуалиен во источниот дел на Тајван, јавува Ројтерс. 

Тајванските власти соопштија дека земјотресот ги потресе зградите во главниот град Тајпеј. Тие соопштија дека земјотресот бил на длабочина од 5.5 километри. 

Тајван е погоден од стотици последователни потреси по земјотресот со јачина од 7.2 степени според Рихтеровата скала што го погоди Хуалиен претходно овој месец.