ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

Бројот на загинатите во Рафа се искачи на 22

Газа

Бројот на загинатите во градот Рафа на југот на Газа од израелските напади достигна 22 лица.

Меѓу загинатите има 18 деца, соопштија во неделата здравствените власти, пренесува АП.

Овој напад се случи во време кога Соединетите Американски Држави се блиску до одобрување помош во вредност од милијарди долари за својот сојузник.

Израел речиси секојдневно извршува воздушни напади во Рафах, каде повеќе од половина од 2.3 милиони жители на Газа побараа засолниште од борбите. Тој, исто така, вети дека ќе ја прошири копнената офанзива во градот на границата со Египет, и покрај меѓународните повици за воздржаност, вклучително и од САД.

Прочитајте други ажурирања
Напади во Рафах

Во израелските напади во Рафах загинаа 18 лица, главно деца

Во израелските напади во текот на ноќта во градот Рафах во јужниот дел на Газа загинаа 18 лица, меѓу кои 14 деца,...