ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Војната во Газа

Хамас стои меѓу Палестинците и прекинот на огнот, вели Блинкен

Војната во Газа

Војната во Газа

Фото: Асошиетед прес

Американскиот државен секретар Антони Блинкен изјави дека Хамас е „единственото нешто“ што стои меѓу Палестинците и прекинот на огнот.

Зборувајќи на прес-конференција по состанокот на Г7 во Капри, Италија, Блинкен рече дека Хамас ги отфрлил „дарежливите предлози“ од Израел, пренесува Би-Би-Си.

„Единственото нешто што стои меѓу луѓето во Газа и прекинот на огнот е Хамас“, рече Блинкени.

Американскиот секретар рече дека министрите за надворешни работи на Г7 се „интензивно фокусирани на Газа“, иако се занимаваат со ескалација на ситуацијата меѓу Иран и Израел.

Блинкен ги споменува разговорите за прекин на огнот, нагласувајќи дека Хамас е тој што го одржува договорот.

Тој, исто така, повика на брзо спроведување на обврските за хуманитарна помош во Газа.

„Видовме значителен напредок, но треба да видиме доследни резултати и дистрибуција низ Газа“, рече тој.