KOHA.net

Тензиите меѓу Израел и Иран

Блинкен за нападот на Иран: Не сме инволвирани

Антониј Блинкен

Антониј Блинкен

Фото: Асошиетед прес

Американскиот државен секретар Антони Блинкен изјави дека САД не се вклучени во никаква офанзивна операција и дека продолжуваат да работат на деескалација на ситуацијата на Блискиот Исток.

Зборувајќи на прес-конференција по состанокот на Г7 во Капри, Италија, Блинкен беше запрашан дали САД се свесни дека Израел ќе нападне, одбивајќи да одговори на прашањето, јавува Би-Би-Си.

Како одговор на второто прашање за тоа како ќе ја карактеризира моменталната состојба на односите меѓу САД и Израел, Блинкен рече дека „ние сме ангажирани редовно, речиси секој ден“.

„Ние сме посветени да му помогнеме на Израел да се одбрани и да учествуваме во неговата одбрана, како што видовте пред само неколку дена“, рече Блинкен.

Тој додаде дека Г7 го осудува иранскиот напад врз Израел минатиот викенд.

„Вчера, Соединетите Држави објавија дополнителни санкции против Иран, насочени кон неговите програми за беспилотни летала, челичната индустрија, компаниите поврзани со ИРГЦ (Корпус на Исламската револуционерна гарда), Министерството за одбрана и логистиката на неговите вооружени сили. Изјавата на Г7 јасно покажува дека земјите од Г7 во наредните денови ќе донесат дополнителни санкции или други мерки“, рече Блинкени, нагласувајќи дека и покрај тензиите меѓу Израел и Иран, фокусот ќе биде ставен на војната во Газа.