KOHA.net

СВЕТОТ

Бебето кое беше повредено во нападот во Сиднеј е пуштено од интензивна нега

Напад во Сиднеј

Напад во Сиднеј

Фото: Асошиетед прес

Бебето кое во саботата беше повредено во напад со нож во Сиднеј е пуштено од интензивна нега во болница.

Деветмесечната ќерка на жената Ешли Гуд, која загина во нападот додека го штитеше своето бебе, е во тешка состојба, соопштија здравствените власти, пренесува Би-би-си.

Бебето беше оперирано во детската болница во Сиднеј, откако се здоби со повреди на градниот кош и на рацете.

Шест лица загинаа од нападот во трговскиот центар „Вестфилд“, од кои пет жени.

Џоел Каучи (40) предизвикал паника кога почнал да ги боде луѓето внатре во зградата со долг остар алат. Каучи подоцна бил застрелан од полицијата. 

Нападот предизвика загриженост во Австралија, каде што масовните убиства се многу ретки.

Шест лица, вклучително и деветмесечното бебе, биле третирани по нападот, вклучително и две жени кои исто така биле на интензивна нега, изјави портпаролот за здравство на Нов Јужен Велс.

Кампањата GoFundMe создадена во име на Ешли Гуд успеа да собере 323,000 долари за нејзината ќерка.