KOHA.net

СВЕТОТ

Иран: Доколку Израел нападне, ќе одговориме за неколку секунди

Али Багери Кани

Иранскиот заменик-министер за надворешни работи предупреди дека одмаздата против секоја можна акција на Израел ќе се случи во рок од „секунди, а не часови“.  

Али Багери Кани изјави за иранската државна телевизија доцна во понеделникот дека Израел ќе се соочи со „цврст и остар одговор“ од Иран доколку направи најмал потег против Иран, неговиот народ или неговите интереси, пренесува АП.

Началникот на израелската војска, генерал-полковник Херзи Халеви, изјави дека неговата земја ќе одговори на нападот на Иран викендот, но не објасни кога и како, бидејќи светските лидери повикаа на ескалација на ситуацијата, обидувајќи се да ја избегне ескалацијата на конфликтот на Блискиот Исток.

„Израел ги разгледува своите следни чекори, но иранскиот напад ќе се соочи со одговор“, додаде тој.